Corona Virus Desk

CORONAVIRÜS ( COVID-19) // PCR ZORUNLULUĞUNA DAİR İÇİŞLERİ BAKANLIĞI GENELGESİ
01/09/2021

20.08.2021 tarihli ve 13441 sayılı İçişleri Bakanlığı genelgesiyle PCR zorunluluğuna dair özetle aşağıdaki hususlar düzenlenmiştir.


• 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı sürecini tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerin; konser, sinema, tiyatro gibi faaliyetlere katılımında ya da uçak, otobüs, tren gibi toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatleri için negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilmiştir. Kişiler hastalığı geçirmemiş; aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise, bu kişilerin seyahatine veya söz konusu etkinliğe katılmalarına müsaade edilmeyecektir.

• Milli Eğitim Bakanlığınca 24.08.2021 tarihinde yayımlanan “Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberinde” öğrencilerle bir araya gelmesi zorunlu olan aşı olmamış öğretmen ve okul çalışanlarından haftada iki kez PCR testi istenecektir.

• Başta öğretmenler olmak üzere, eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir arada olacak görevlilerin aşılı/hastalığı geçirmiş durumunda olmamaları halinde haftada iki kez PCR testi ile taranması gerekecektir.

• PCR negatif test zorunluluğu istenilen alanlara girmek isteyen ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını kullanacak olan kişiler aşılama sürecinin tamamlanmış veya hastalığın geçirmiş kişi durumunda olup olmadığını Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kontrol ederek PCR negatif test raporu almaları gerekip gerekmediğini öğrenebileceklerdir.

• Aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden belli alanlara girişte ya da şehirlerarası toplu taşıma araçlarını kullanma sırasında istenecek PCR negatif test sonucu 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımız için uygulanacaktır.

İLETİŞİM
“Hukuk karmaşık bir konudur. Eğer görmezden gelirsen bu büyük bir soruna neden olabilir.”