Corona Virus Desk

CORONAVİRÜS ( COVID-19) // COVID-19 SEBEBİYLE DURDURULAN TREN SEFERLERİNİN YENİDEN BAŞLAMASI
28/05/2020

• Covid-19 Sebebiyle Durdurulan Tren Seferleri Yeniden Başlamıştır.


İlgili Bakanlık, 28 Mayıs 2020 tarihli törende aşağıdaki açıklamalarda bulunmuştur;

- Trenler, sosyal mesafe kurallarına ve izolasyona dikkat ederek seyrek oturma düzeniyle, yolcuların yan koltukları boş bırakılarak, yüzde 50 kapasiteyle çalıştırılacaktır.
- Bilet ücretlerinde herhangi bir artış olmayacaktır.
- Tüm hatlarda, üst düzeyde hijyen ve sağlık tedbirleri alınacak olup tüm gar, istasyon ve trenlerde maske takılması zorunlu olacaktır.
- YHT ile seyahat etmek isteyen vatandaşların bilet alabilmesi için geçerli HES Kodu ve seyahat izin belgesi olmalıdır. HES Kodları, Sağlık Bakanlığının mobil uygulamasından ya da SMS ile alınabilecek olup, HES kodunun geçerli olduğu tespit edildiği takdirde bilet satışı yapılacaktır.
- Giriş-çıkış yasağı bulunan illere seyahat için verilen 'Seyahat İzin Belgesi' ise trene binişte, görevliler tarafından kontrol edilecektir.
- İstasyonlarda ve bilet kontrol noktalarında hastalık belirtisi gösteren yolcular kesinlikle trene alınmayacaktır ve bilet ücretleri kesintisiz iade edilecektir.
- Her yolcunun biletine ait koltukta oturmasının sağlanacaktır ve yer değişimlerine izin verilmeyecektir.
- Seyahat sırasında Kovid-19 belirtileri gösteren yolcular, trendeki izolasyon bölümüne alınacak ve uygun olan ilk istasyonda sağlık görevlilerine teslim edilecektir.
- Trenlerde Kovid-19 riskine karşı yemek ve büfe hizmeti verilmeyecektir.

İLETİŞİM
“Hukuk karmaşık bir konudur. Eğer görmezden gelirsen bu büyük bir soruna neden olabilir.”