Corona Virus Desk

CORONAVİRÜS ( COVID-19) // 65 YAŞ VE ÜZERİ VATANDAŞLAR İÇİN SEYAHAT İZİN BELGESİ
21/05/2020

 İçişleri Bakanlığı

• İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine ‘’65 Yaş ve Üzeri Vatandaşlar İçin Seyahat İzin Belgesi’’ konulu Genelge gönderildi. Genelgeye göre;

- 65 yaş ve üzeri vatandaşlara(üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ve diyalize giren hastalar hariç), 21 Mayıs Perşembe günü saat 09.00’dan itibaren en az bir ay boyunca dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak seyahat izni verildi. 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecek.

- Seyahat İzin Belgesi talepleri, 21 Mayıs Perşembe günü, saat 09.00’dan itibaren herhangi bir sağlık kuruluşuna gitmeye gerek olmaksızın, E-Devlet, İçişleri Bakanlığı, E-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek.
- İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup ayrıca E-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecek.
- 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde refakat eden kişiler 72 saat içinde geri dönebilecek.
- İzin belgesi kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşların bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecek.
 

İLETİŞİM
“Hukuk karmaşık bir konudur. Eğer görmezden gelirsen bu büyük bir soruna neden olabilir.”