Makaleler

CORONAVİRÜS ( COVID-19) // TARLADAKİ ÇİFTÇİYE COVID 19 UYARISI

 Tarım Ve Orman Bakanlığı
• Tarım Ve Orman Bakanlığından Tarladaki Çiftçiye Kovid-19 Uyarısı
Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçiler ve tarım işletmelerinin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alması gereken tedbirlere ilişkin broşür hazırlatarak 81 ile dağıtmıştır. Broşürlerde, çiftçilerin ve tarım işletmelerinin uyması gereken Kovid-19 tedbirleri yer almakta olup bakanlığın il ve ilçe müdürlüklerine, çitçilere ve çiftçi örgütlerine dağıtılmak üzere gönderildi.
Buna göre,
- Tarım işletmelerinde ve gübre-ilaç tarımsal ür... Devamı için

CORONAVİRÜS ( COVID-19) // KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDE SÜRECİN HIZLANDIRILMASI HAKKINDA

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
• Kısa Çalışma Ödeneğinde Sürecin Hızlandırılması Hakkında
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen korona virüs salgınına karşı ekonomik önlemler içeren kanun teklifi hakkında önemli açıklamalarda bulunmuştur. Bu açıklamalar şu şekildedir;
-Kısa Çalışma ödemelerinin hızlı bir şekilde yapılması için uygunluk tespitinin tamamlanması beklenmeyerek, işverenlerin beyanları doğrultusunda ödemeler gerçekleştirilecektir.
-3 aylık süre boyu... Devamı için

CORONAVİRÜS ( COVID-19) // ANKARA VALİLİĞİ - KYK YURTLARI

Ankara Valiliği
• Ankara Valiliği tarafından, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun 14.04.2020 tarihli kararı ile ildeki KYK yurtlarının gerektiğinde kamu hastanelerinin ek binası olarak kullanılacağı, her türlü tedavi, izolasyon ve sağlık personeli görevlendirmesi vb. hizmetlerin İl Sağlık Müdürlüğünce karşılanacağı, temizlik ve diğer lojistik hizmetlerinin AFAD tarafından, yemek hizmetlerinin ise Kızılay tarafından yerine getirileceği duyurulmuştur. Devamı için

CORONAVİRÜS ( COVID-19) // MARKET DENETİMLERİ

İçişleri Bakanlığı Market Denetimleri
• 24.03.2020 tarihli genelgeye göre ülke genelindeki büyük, küçük tüm marketlerin, 09.00-21.00 saatleri arasında hizmet vermesi, marketteki müşteri sayısının hizmet sunulan toplam alanın onda biri kadar olması ve sosyal mesafe kuralına uyulması istenmişti.
• 14.04.2020 tarihinde ise bu kapsamda market denetimleri yapılarak kurallara uymayan işletmeciler hakkında adli ve idari işlem yapıldı.
Devamı için

CORONAVİRÜS ( COVID-19) // SÜRESİ DOLAN VASİLERİN YENİLENME İŞLEMLERİ HAKKINDA

Türkiye Barolar Birliği
• Süresi Dolan Vasilerin Yenilenme İşlemleri Hakkında
Kısıtlanması veyahut başka bir yasal sebeple vesayet altına alınmasına karar verilen şahısların Covid-19 önlemleri nedeniyle mağdur olmamaları için vesayet süresi dolan vasilere ilişkin işlemlerin “acele işler” kapsamında sayılmasına HSK tarafından karar verilmiştir. Dolayısı ile vesayet yenileme işlemleri de Covid-19 önlemleri süresince görülebilecek işlemler arasına katılmıştır.
Devamı için

CORONAVİRÜS ( COVID-19) // MUHTASAR VE PRİM HİZMET BEYANNAMESİ, KURUMLAR VERGİSİ BEYAN HAKKINDA

   Gelir İdaresi Başkanlığı
• Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Hakkında
04.04.2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği’nde (Sıra No: 1) Değişiklik Yapılmasına Dair 8 sıra no’lu Tebliğ ile birlikte, bu süre 01.07.2020 tarihine kadar ertelenmiştir.
• Kurumlar Vergisi Beyan Rehberi Hakkında (14.04.2020)
Mükelleflerin beyanname verme sürecinde faydalanabilmeleri için Kurumlar Vergisi Beyan Rehberi yayınlandı.
Devamı için

CORONAVİRÜS ( COVID-19) // ATIKSULARDA COVID-19 TARAMASI

Tarım Ve Orman Bakanlığı
 • Atıksularda Covıd-19 Taraması Yapılacak
Tarım ve Orman Bakanı tarafından Türkiye'deki Covid-19 virüsünün dağılımı hakkında detaylı bilgi edinmek ve olası erken uyarı sisteminin geliştirilmesi amacıyla Türkiye Su Enstitüsü Başkanlığı tarafından çalışma yapılacağı açıklanmıştır.
Çalışma kapsamında Türkiye çapındaki atıksu arıtma tesisleri giriş ve çıkışlarında 24 saatlik kompozit atıksu numuneleri alınacak olup alınan numunelerin Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Laboratuvarla... Devamı için

CORONAVİRÜS ( COVID-19) // HUZUREVLERİNDE ALINAN COVID 19 TEDBİRLERİ HAKKINDA

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
• Huzurevlerinde Alınan Covid-19 Tedbirleri Hakkında
Koronavirüsle mücadele kapsamında huzurevlerine 64.000.000 tl ödenek gönderilmiştir. Tüm kuruluşlarda en az üç ay yetecek kadar kişisel koruyucu, temizlik ve dezenfektan ürünleri tedarik edilmesi çalışması yapılmıştır. Ayrıca yakınlarının yanında izinli olarak kalacak yaşlılardan, izinli oldukları süre boyunca huzurevi ücreti alınmayacağı bildirilmiştir.
Devamı için

KVKK KAPSAMINDA GETİRİLEN BAĞLAYICI ŞİRKET KURALLARI

 Kişisel Verileri Koruma Kurulu, 10.04.2020 tarihli kamuoyu duyurusu ile kişisel verilerin yurtdışına aktarımı konusunda çok uluslu grup şirketlerinin yaşadıkları sorunları gidermek amacıyla düzenledikleri ’’Bağlayıcı Şirket Kuralları’’nı açıklamışlardır.
Bilindiği üzere kişisel verilerin yurt dışına aktarılması, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 9. Maddesi ile düzenlenmektedir. Anılan madde hükmüne göre, kişisel verilerin aktarılacağı ülkede yeterli korumanın bulunmaması halinde Türkiye’deki ve ilgili yabancı ülkedek... Devamı için

CORONAVİRÜS ( COVID-19) // SPK-SALGIN NEDENİYLE RİSKLERİN YÖNETİLMESİ

SPK
• Sermaye Piyasası Kurulunun 13.04.2020 tarihli duyurusunda, COVID-19 salgını nedeniyle risklerin yönetilmesi ve finansal istikrarın korunması amacıyla aşağıdaki kararı aldığını açıklamıştır;
I. Sermaye piyasası kurumlarının, yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan ve
1- vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerin toplamının ilgili sermaye yeterliliği düzenlemeleri uyarınca bir önceki ay sonu itibarıyla hazırlanmış sermay... Devamı için

“Hukuk karmaşık bir konudur. Eğer görmezden gelirsen bu büyük bir soruna neden olabilir.”